Aby zrozumieć Energię Kundalini, poznaj Yin-Yang.

Energia Chi, Qi, Ki, lub Energia Witalna.

Etymologiczne znaczenie ideogramu qi („氣”) w jego najbardziej znanej tradycyjnej formie to obraz „pary (气) unoszącej się z ryżu (米) podczas gotowania”. Często tłumaczy się je jako „powietrze” lub „oddech”, na przykład chińskie określenie oznaczające „oddech” to tiānqì, czyli „tchnienie nieba”. Filozoficzne koncepcje qi można znaleźć od początku zapisanej historii myśli chińskiej. Odniesienia do Qi lub podobnych koncepcji filozoficznych odnoszących się do rodzaju energii metafizycznej, która przenika i podtrzymuje żywe istoty. Z tym związana jest jedna z ważniejszych postaci w mitologii chińskiej tj. Huang Di, czyli Żółty Cesarz. Bohater kultury, który zebrał i sformalizował wiele z tego, co dziś znamy jako tradycyjną medycynę chińską.

Koncepcje wywodzące się z taoizmu i te związane z jogą tj. z hinduizmu spotykają się na każdym kroku, potwierdzając wzajemnie swoje założenia. Tak więc na zajęciach kundalini jogi – chi to prana.

Koncepcja qi choć tak popularna w filozofiach Wschodu, bywa rozumiana różnie, a jej opis zawiera często sprzeczne wątki. Na przestrzeni tysięcy lat, w różnych krajach i grupach społecznych musiało dojść do różnych wersji przekazu. Tymczasem istota zawiera się w odpowiedzi na pytanie: czy qi istnieje jako siła odrębna od materii, czy qi powstaje z materii, czy też materia powstaje z qi? Ujęcie sprawy przez Neokonfucjuszy odpowiada na to tak: Chi to siła życia, wszechobecna niematerialna energia, która w swoim przepływie ożywia wszystkie żyjące istoty i przenika Wszechświat, łącząc wszystkie rzeczy w całość.

Jednakże stany dysharmonii fizycznej, psychicznej, duchowej lub emocjonalnej prowadzą do zablokowania przepływu Chi w pewnych obszarach ciała, a wtedy odruchy na poziomie fizycznym przybierają formę tego, co zwykle nazywamy chorobami. Kiedy istota żyje, krąży wokół niej siła życiowa; Kiedy Chi opuszcza organizm, życie ustaje. Jeśli Twoja siła życiowa jest słaba lub jeśli występują blokady w jej przepływie, poczujesz się słabszy, przygnębiony i bardziej podatny na choroby. Kiedy jest wysoka i płynie swobodnie, jest mało prawdopodobne, że zachorujesz, a poczujesz się silny, pewny siebie i przygotowany na życie. Homeostaza energii Chi jest zatem niezbędna do doskonałego funkcjonowania organizmu, któremu stale brakuje równowagi z powodu udręki, depresji, negatywnych myśli i postaw, nieprawidłowej diety, nadmiernych zmartwień, braku pewności siebie, miłości do siebie i poczucia własnej wartości. Słowem tego, co jest codziennym udziałem każdej jednostki ludzkiej. 

Nasuwa się pytanie jak wyrównać/zbalansować chi?

W zasadzie to proste:

 ·        poprzez powietrze, którym oddychamy,

·         jedzenie, które spożywamy,

·        światło słoneczne i sen  

Istotny udział w przywróceniu siły życiowej mają również ćwiczenia fizyczne, techniki oddechowe i medytacja. 

Tymczasem Kundalini to energia, która leży uśpiona
u podstawy kręgosłupa, dopóki nie zostanie aktywowana poprzez praktykę jogi i skierowana w górę poprzez czakry w procesie indywidualnej transformacji.

Gdy Kundalini unosi się w czakrach, szyszynka budzi się ze swojego pradawnego snu, a człowiek odzyskuje swoje zapomniane, pozazmysłowe moce: komunikowanie się na odległość-telepatię, jasnowidzenie, wzmacnia swoją aurę i zauważa synchroniczność.

Ośrodki energetyczne – czakry można zdefiniować jako wiry energii zlokalizowane w punktach połączenia ciał fizycznych z wyższymi, niewidzialnymi ciałami. Istnieje kilka czakr, które utrzymują nasze ciało fizyczne
w bezpośrednim kontakcie z naszymi ciałami wyższymi, ale spośród różnych ośrodków energetycznych jest siedem głównych, z których pięć rozciąga się wzdłuż kręgosłupa, jeden między brwiami, a siódmy pośrodku głowy.

Tradycyjne przekazy mówią, że uwalnianie Kundalini rozpoczyna się w pierwszej czakrze i wznosi się od czakry do czakry, aż do osiągnięcia siódmej. Kiedy tak się dzieje, osoba przekształca się w Oświeconego i jest całkowicie wolna od ego, czyli psychologicznej Jaźni. Z pewnością, kiedy to nastąpi, osoba zostanie również uwolniona od Koła Sansary, które są cyklami nawrotu Ego, nie powracającego już na tę Ziemię, wznoszącego się na wyższe i niebiańskie poziomy, gdzie istnieje tylko najczystsze szczęście.

Kundalini, czyli „moc ognia”, to wielka siła magnetyczna, uniwersalna zasada życia, która istnieje ukryta we wszelkiej materii. Nazywana także „serpentynowym ogniem”, przepływa przez wspomniane centra życiowe, czakry. Czakry funkcjonują również w kontekście praktycznym. Mówi się, że to, czego doświadczamy w życiu, zależy w pewnym stopniu od czakry, do której jesteśmy dostrojeni, ponieważ każda czakra jest energetyzowana przez cechy emocjonalne, mentalne, psychiczne i duchowe. Energia kundalini to aktywna zasada, która może zarówno tworzyć, jak
i niszczyć, jej przebudzenie do dobrowolnej aktywności ma na celu skoordynowanie różnych życiowych przejawów w harmonijną całość. Inaczej mówiąc wszechświat to energia w ruchu. Nasze ciało to także ciągły przepływ energii, energia musi swobodnie krążyć. Energia przepływa, Całość jest ciągłym przepływem energii. Kiedy nie krąży, kiedy energia jest zablokowana, pojawia się przysłowiowa ciemność. Dlatego blokada energetyczna w ciele powoduje kondensację szkodliwych energii i w efekcie chorobę. Najgęstszą energią w polu magnetycznym jest ta, którą otrzymujemy od naszej matki Gai. Energia ta ze względu na swoją gęstość ma tę właściwość, że jest w stanie zniszczyć wszelkie kondensacje energetyczne w naszym organizmie. Prawidłowe krążenie tej energii w formie Kundalini jest kluczem do naszego zdrowia fizycznego i emocjonalnego.

Jednakże wszyscy mamy wolną wolę, aby wybrać nasz wzór wibracji.

Jeśli funkcjonujesz na niskich częstotliwościach prawdopodobnie praca z energią, jeśli w ogóle się na nią zdecydujesz, może początkowo wywołać ból w okolicy krzyża lub zawroty głowy. Jednakże jak wyznała jedna z moich adeptek: ‘wiem, że miejsce, w którym odczuwam dyskomfort podczas praktyki, to dokładnie to, którym przede wszystkim powinnam się zająć’.

Sat Nam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *