Jak kundalini yoga stymuluje nerw błędny?

W organizmie człowieka znajduje się 12 nerwów czaszkowych. Występują parami i pomagają połączyć mózg z innymi obszarami ciała, takimi jak głowa, szyja
i tułów. Nerw błędny jest jednym z nich i odpowiada za różne funkcje organizmu, w tym trawienie, tętno
i oddychanie.

Niektóre z nerwów czaszkowch wysyłają do mózgu informacje sensoryczne, w tym szczegóły dotyczące zapachów, widoków, smaków i dźwięków. Nerwy te pełnią funkcje czuciowe. Inne nerwy czaszkowe kontrolują ruch różnych mięśni i funkcję niektórych gruczołów. Są to tak zwane funkcje motoryczne. Podczas gdy niektóre nerwy czaszkowe pełnią funkcje czuciowe lub motoryczne, inne mają obie funkcje – takie specjalne właściwości ma właśnie nerw błędny.

Jeśli doświadczasz przewlekłego bólu, zmęczenia lub lęku te informacje będą dla Ciebie szczególnie przydatne.

Prawidłowa praca autonomicznego układu nerwowego składa się na zdolność do regulacji emocji i nawiązywania zdrowych relacji międzyludzkich.

To jakie nawiązujesz relacje z drugą osobą mówi bardzo wiele o kondycji Twojego układu nerwowego.
(A może już w ogóle ich nie tworzysz z obawy przed utratą swojego terytorium
i bezpieczeństwa?

Codzienny stres doprowadza do nierównowagi emocjonalnej i fizycznej – każdy mieszkaniec ziemi jest tego mniej lub bardziej świadomy. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak liczne symptomy może dawać zakłócony układ nerwowy i, że z wieloma destruktywnymi i dokuczliwymi objawami możemy pracować niekoniecznie na macie, ale także samodzielnie w zaciszu domowym, wprowadzając zdrową rutynę do planu dnia.  

Wracając do biologii – przywspółczulny układ nerwowy kontroluje funkcje „odpoczynku i trawienia”. Jest to przeciwieństwo reakcji „walcz lub uciekaj” – współczulnego układu nerwowego. Te dwa układy nerwowe tworzą autonomiczny układ nerwowy. System ten kontroluje mimowolne czynności organizmu – reguluje układ współczulny, którego nadmierna aktywność jest rezultatem osłabienia napięcia przywspółczulnego. Od narodzin autonomiczny układ nerwowy łaknie równowagi i w zależności, ile odbiera jej z otoczenia (opieka rodziców =  poczucie bezpieczeństwa = równowaga) i naszych indywidualnych uwarunkowań takich nabiera wzorców. Te, jak wiadomo potrafią nieźle dać w kość i mieć bezpośredni wpływ na nasz stopień rezyliencji przez całe życie. Na całe szczęście liczne badania potwierdzają możliwość naprawy zepsutego układu nerwowego (w tym nerwu błędnego), a zatem możemy przerwać te nieprzyjazny krąg, wprowadzając konkretne zmiany za pomocą pozytywnych doświadczeń.

Przerwana tkanka nerwu błędnego zawęża zdolność jasnego myślenia, efektywnego funkcjonowania i cieszenia się życiem. Aby zredukować konsekwencje przebytych traum i stresu należy wzmacniać jego napięcie, a w tym doskonałe efekty przynosi praca z ciałem.

Pracując z klientem nad zmianą wzorców, przekonań, nawyków i przykrych uzależnień za pomocą treningu coachingowego szybko dotarło do mnie, że osoby, które większość doby są ‘w głowie’ i nie mają kontaktu z ciałem nie osiągają takich efektów, jakby oczekiwały. To pierwszy objaw uszkodzenia nerwów, które rzutują na efektywność pracy nad zmianą. W tym miejscu niebagatelny wpływ na tempo pozytywnej zmiany ma świadomy oddech i relaks. Tylko objęty i zaopiekowany układ nerwowy ma rzeczywisty wpływ na poprawę jakości życia.

Kundalini joga to zaawansowana technologia pracy
z meridianami transportującymi energię życiową do wszystkich organów w ciele. Połączenie technik oddechowych z ruchem ciała pozwala w genialny sposób równoważyć pranę (to, co wprowadzamy do ciała) z apaną (to, co wydalamy z ciała), by ostatecznie nie tylko wzmacniać układ nerwowy, ale poprzez nowe doświadczenia korektywne tworzyć nowe połączenia neuronalne.

Gdy zaprosisz do swojego życia kundalini jogę to wiedz, że to droga w jedną stronę 😊. Oczywiście praktyka wymaga wkładu i zaanagażowania, ale rezultaty widoczne są bardzo szybko.

Kiedy przekonasz się, jak działasz, pozwalając sobie na głęboki relaks i świadomy oddech, Twoje relacje z otoczeniem i poziom zaangażowania we własne życie ulegną totalnej zmianie.

Czy jesteś gotowy/gotowa? 😊

#joga #jogaostrzeszow #kundalini #

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *