”Nawet stara osoba staje się młoda dzięki ciągłej praktyce mula bandha”. Hatha Yoga Pradipika.

Bandhy to z fizycznego punktu widzenia aktywacja i zaangażowanie włókien mięśniowych w strategicznych obszarach ciała, które wspierają ujędrnianie
i podnoszenie tych obszarów wbrew naturalnym prawom grawitacji.
W kundalini jodze używamy zamków w konkretnych celach i w szerszym kontekście - bandhy to znacznie więcej niż tylko aktywacja mięśni. Można je postrzegać jako wspomniane zamki lub zawory w określonych miejscach, które po uruchomieniu mogą kontrolować (zatrzymywać) rozpraszającą energię praniczną.  W efekcie opanowanie stosowania bandh podczas praktyki pomaga w procesie wchłaniania energii kundalini do ciała, szczególnie do Sushumna Nadi, centralnego kanału powiązanego z centralnym układem nerwowym mieszczącym się w kręgosłupie.
Mula Bandha – zamek korzenia.
Mula Bandha jest jedną z trzech głównych bandh, obok Uddiyana Bandha (uniesienie przepony w górę) i Jalandhara Bandha (zablokowanie podbródka lub gardła. Maha Bandha to jednoczesne zastosowanie wszystkich trzech bandh.    
Mula Bandha to inaczej „blokada” korzeniowa korzenia. Fizjologicznie Bandha to hamak mięśni w kształcie rombu, który obejmuje przestrzeń pomiędzy kośćmi łonowymi z przodu, dwiema kulszami (kośćmi siedzącymi) po bokach
i kością ogonową z tyłu. Są to mięśnie guziczne, biodrowo-guziczne i mięśnie łonowo-guziczne – zwane razem mięśniem dźwigacza i stanowią część dna miednicy. Aktywacja i zaangażowanie tych mięśni dna miednicy wspiera narządy wewnętrzne dolnej części jamy brzusznej i zapewnia bardzo potrzebną świadomość przestrzeni pomiędzy kością łonową a kością ogonową.
Ciągła świadomość przestrzeni między kością łonową a kością ogonową (oraz, jeśli to możliwe, między samymi kośćmi siedzącymi) w pozycjach jogi i podczas codziennego ruchu może pomóc złagodzić już istniejące napięcie, lub ból dolnej części pleców.
Praktykowanie Mula Bandhy na subtelnym poziomie odbywa się poprzez podnoszenie kontra delikatne zaciskanie – ważne, aby przekierować uzdrawiającą energię praniczną do określonego obszaru ciała nie napinając się ani nie zaciskając zbyt intensywnie. Pod względem energetycznym skierowanie naszej świadomości do Mula Bandha przynosi świadomość uśpionej energii Shakti Kundalini u podstawy Sushumna Nadi. Poprzez ciągłą pracę i aktywację Mula Bandha możemy rozpocząć powolny proces przebudzania się tej życiodajnej energii, pozwalając wznosić się w górę od niższych czakr, uzdrawiając określone obszary naszego rozwoju psycho-duchowego.
Centra energetyczne pobudzane przez pracę z zamkiem Mula Bandha to:
Muladhara(czakra korzenia), słowa kluczowe: przetrwanie, bezpieczeństwo, zaufanie.
Svadisthana(czakra sakralna), słowa kluczowe: zmysłowość, seksualność, kreatywność.
Manipura (czakra splotu słonecznego), słowa kluczowe: poczucie własnej wartości, siła, wola.
 

Enjoy 🙂 !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *