Kundalini

Kundalini jest pojęciem pochodzącym z hinduizmu i nurtu jogi. Oznacza energię życiową ukrytą w dolnym odcinku kręgosłupa, która jest potencjalnie budząca i duchowo transformująca.

Według hinduskich wierzeń, kundalini to spiralna energia, która jest uśpiona
u nasady kręgosłupa, w tzw. czakrze podstawowej (Muladhara). Praktyki jogi, takie jak pranajama (kontrola oddechu), asany (pozycje ciała) i medytacja, mają na celu odblokowanie tej energii i jej wznoszenie się przez siedem głównych czakr energetycznych wzdłuż kręgosłupa, aż do czakry korony (Sahasrara).

Budzenie i harmonizowanie energii kundalini jest uważane za drogę do osiągnięcia samorealizacji, rozwoju duchowego, ekstazy i oświecenia. Przebudzenie kundalini często towarzyszy rozmaitym doświadczeniom, w tym intensywnym uczuciom energii, drżeniu ciała, wizjom, ekstazie czy rozszerzeniu świadomości.

Warto jednak pamiętać, że praktyki związane z kundalini są zaawansowane
i mogą mieć potencjalne skutki uboczne, dlatego zaleca się podjęcie ich pod odpowiednim przewodnictwem, najlepiej od doświadczonego nauczyciela jogi czy też mistrza duchowego.

Czym Kundalini Joga jest dla mnie?

Dla mnie Kundalini Joga to ta odmiana jogi, która najlepiej łączy ruch tj. energię w ciele z tożsamością. Nie chodzi o to, by ruchy, a  zwłaszcza pozycje/asany były piękne (perfekcyjnie wykonane) na zewnątrz. Tutaj prawdziwa praktyka zachodzi wewnątrz ćwiczącego dzięki czemu dostępuje utraconego poczucia Jedności. 
Praktykujący Krije może osiągnąć stan oświecenia co do Prawdy na swój temat.
Techniki oddechowe wzmagają proces oczyszczenia nie tylko ciała, ale przede wszystkim umysłu, który ze swej natury najlepiej działa na zwolnionych obrotach.
Czas poświęcony na świadomy oddech jest czasem, który kompletnie zmienia postrzeganie rzeczywistości. Bez zbędnych i zawiłych słów odkrywasz to, co istotnie istniejące.